Podmiana tła w postprodukcji czy warto?
Ostatnio w moich zleceniach więcej zaczynam bawić się w postprodukcji. Moi klienci otrzymują ode mnie jako bonus również zdjęcia z podmienionym tłem. Zamiast szarego jednolitego tła na jakim robimy zdjęcia dostają ode mnie dodatkowo zdjęcia na tle biura i nie tylko. Zdjęcia te są bardziej dynamiczne, więcej się na nich dzieje. Odzew od klientów jest pozytywny.
Jakie są zalety podmienionego tła?
- Tło biurowe, może dodać kontekst do zdjęcia, podkreślić branżę, specjalizację danej osoby. To dobry wybór dla osób z sektora korporacyjnego, doradczego lub start-upów, gdzie przestrzeń biurowa może pełnić ważną rolę w wizerunku firmy.
- Możliwość dopasowania tła do identyfikacji wizualnej firmy (np. zdjęcia na stronie internetowej lub w materiałach marketingowych) może zapewnić spójność wizualną, co zwiększa profesjonalizm prezentacji.
Z jakim ryzykiem wiąże się podmienianie tła?
- Zawsze pojawia się ryzyko sztuczności jeśli tło biurowe zostanie dodane nieprawidłowo lub nieodpowiednio dobrane. Zawsze dobierając tło zwracam uwagę na perspektywę, kolorystykę – choć tę zawsze mogę delikatnie dopasować do kolorystyki postaci.
- Przy wyborze teł zwracam również uwagę aby nie było zbyt dużo detali, które mogą odciągać uwagę od głównego tematu zdjęcia, czyli osoby.
- Podmienione biurowe tło musi pasować do stylu fotografii
Kiedy warto podmienić tło w postprodukcji na biurowe?
- W przypadku branż, w których kontekst biurowy wzmacnia wizerunek (np. korporacje, prawnicy, doradcy finansowi), tło biurowe może być dobrym rozwiązaniem i ciekawą opcją dodatkową
- Podmiana tła na zdjęciach pracowników może pomóc w budowaniu spójnego wizerunku marki.
- Czasami klienci czują, że tło biurowe dodaje zdjęciu energii i lepiej prezentuje ich osobowość.
Kiedy warto pozostawić jednolite tło?
- Jednolite tło jest neutralne i klasyczne, co sprawia, że zdjęcia na takim tle są uniwersalne i mogą być używane np. na LinkedIn, CV, czy na stronach internetowych
- W przypadku zdjęć biznesowych, gdzie główny nacisk kładziony jest na osobę, minimalistyczne tło pozwala na pełne skupienie uwagi na jej sylwetce, wyrazie twarzy i ubiorze.
- Jednolite tło dobrze sprawdza się przy formalnych zdjęciach biznesowych gdzie nie chodzi o „scenę”, a o czysty, elegancki wygląd.
Podsumowując i przedstawiając za i przeciw dalej uważam że zawsze należy mieć minimalistyczne zdjęcie biznesowe na jednolitym najczęściej szarym tle i jako dodatkowe do wykorzystania w innych celach zdjęcie z podmienionym tłem np. na biurowe. Oczywiście świetnie gdy mamy możliwość zrobić naturalne zdjęcie biznesowe w biurze i nie musimy tego biura podkładać w postprodukcji. Jednak sam fakt iż istnieje taka możliwość daje nam dużo więcej możliwości marketingowych.